MASZ PROBLEM Z KREDYTEM HIPOTECZNYM - POMOŻE CI GEODETA

W związku ze zmianą przepisów od 1 maja 2016 r. właściciele działek rolnych mają trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego.


Rozwiązaniem jest dokumentacja geodezyjna stanowiąca podstawę do zmiany zapisów w ewidencji gruntów, a następnie w księdze wieczystej.


Działka rolna
Aby uzyskać kredyt, potrzebne jest przekształcenie działki z rolnej na budowlaną. Często jest to proces długo terminowy. W przypadku działek posiadających pozwolenie na budowę, wyłączenie gruntu z produkcji rolnej odbywa się na podstawie planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. 

Etapy przekształcenia:
  1. Wykonujemy operat geodezyjny i na podstawie którego zostanie zaktualizowana mapa ewidencyjna, (czynność to może zostać wykonana jednocześnie przy sporządzaniu mapy do celów projektowych przy budowie).
  2. Rozpoczęcie budowy zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę / przyjęcia zgłoszenia i wytyczeniem budynku dla gruntów oznaczenie przejściowe: Bp – Zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy).
  3. Aktualizuje danych ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków przez geodetę.
  4. Złożenie wniosku o aktualizację sposobu korzystania w dziale I KW na podstawie  aktualnego wypisu z Ewidencji gruntów i budynków. (egib)
Działka zabudowana po przekształceniu na budowlaną
Działki bez pozwolenia na budowę, mogą również zostać wyłączone z produkcji rolnej, analogicznie jak w przypadku działek z pozwoleniem na budowę, z pominięciem pkt.2 dot. rozpoczęcia prac budowlanych.


Wyłączenie z produkcji rolnej jest niezbędne dla gruntów o klasie: I, II, III, IIIa, IIIb, IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. Dla gruntów pochodzenia mineralnego wyłącznie jeśli są objęte ochroną w oparciu o Uchwałę Rady Gminy. Poza terenami miejskimi, wyłącznie z produkcji rolnej gleb min. I i II może być niemożliwe, dla osoby nie będącej rolnikiem.

Nieruchomość rolna to działka, która została sklasyfikowana jako grunty orne, sady, łąki, pastwiska i grunty pod budynkami, stawami czy rowami, grunty zadrzewione, nieużytki (oznaczenie wg wypisu z rejestru gruntów: R, S, Ł, Ps, Br, Wsr, W, Lzr, N).

BUDOWA TORU ŁÓDŹ STRYKÓW

Dobiega końca budowa toru szkoleniowo - wyścigowego w miejscowości Kiełmina w Gminie Stryków. Zakończyliśmy geodezyjną inwentaryzację powykonawczą tego obiektu. 


Jest to jedyny taki tor wyścigowy w województwie łódzkim. Składa się z odcinka asfaltowego o długości około 1,5 km i szerokości 8-12 m, dwóch płyt poślizgowych prostokątnej (7mx70m) i płyty stanowiącej wycinek pierścienia.

Więcej o torze na stronie: www.tor-lodz.pl

WZNOWIENIE GRANIC

Jak znaleźć słupki geodezyjne


Możemy dla Ciebie wznowić znaki graniczne jeżeli zostały przesunięte, uszkodzone lub zniszczone. 


Znaki graniczne, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli były ustalone uprzednio oraz istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy.


O czynnościach wznowienia znaków granicznych zawiadamia się zainteresowane strony. Z czynności wznowienia znaków granicznych sporządzamy protokół graniczny.

WODOCIĄGI ZGIERZ


Do wniosku do warunków zabudowy należy dołączyć m.in. informację o możliwości zapewnienia dostaw wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta Zgierza.

"Wodkan - Zgierz" Sp. z o. o.

Granica miasta Zgierza
ul. A. Struga 45
95-100 Zgierz
tel: 42 715 12 95
fax: 42 715 27 61
e-mail: sekretariat@wodkan.zgierz.pl




GEOPORTAL POWIATU ŁASKIEGO

Mapa geodezyjna Powiatu Łaskiego
Mapa geodezyjna Powiatu Łaskiego
Dane udostępnione poprzez Geoportal Powiatu Łaskiego stanowią dostęp do usług o infrastrukturze informacji przestrzennej dla zbiorów danych przestrzennych prowadzonych przez Starostę Łaskiego. 
KLIKNIJ LINK PONIŻEJ